// discussion boards | email updates| calendar | snow reports  
 
Vol. 1 No. 5
 
Features:

A Basin Comp

Brighton
Couloir Extreme
Photo Gallery
Rip Tip

 

Interviews:
Staffan A.
Lori S.
Stuart K.
 
Depts:
Reader Subs
Comp Results
Photo Tips
Chair 13
About No. 5
Back Issues
Contest
 
Contact Us
 

 

Stevens Pass Half Pipe Challenge, April 1st, 2000.

Telemark Division:

1. Alex Barchet
2. Scott Wicklund
3. Doug McCutcheon

Brighton Free Ski Comp, March 11-12th.

Men:

1.  BJ B 
2. Michael  R 
3. Brandon C 
4. Dave D 
5. Brian P 
6. Lee L 
7. Damian D 
8. Christian B 
9. Marty W 
10. Mikkel A 
11. Lars F 
12. Jeremy M 
13. Seth H 
14. Andy J 
15. Tristian B 
16. Tres H 
17. Kenny A 
18. Rusty S 
19. Kevin T 
20. Josh J 

 

Women:

1. Stacy P 
2. Diane M 
3. Molly D 
4. April T 
5. Heather R 
6. Jennifer M 
7. Lori S 
8. Erin R 
9. Marian M 
10. Carly B 
11. Sarah F 
12. Anine A

(sorry, last names and hometown not provided)

3rd Annual Telemark Free-Skiing Championships, A- Basin, March 25-26.

MEN            
Place Name Home Ski Area BIB # Day One Day Two TOTAL
             
1 Bradley, Scott "Squirrel" Steamboat, CO 45 212 220 432
2 Murray, Scott Crannor Hill, CO 197 221.5 201 422.5
3 Dolenc, Ben Copper Mountian, CO 98 199 219 418
4 McRae, Rob Crested Butte, CO 151 198 219.5 417.5
5 Gilchrist, Dan Steamboat, CO 112 197.5 219 416.5
6 Miller, Luke A-Basin, CO 146 198.5 205.5 404
7 Hassman, Alex Big Sky, MT 119 196 195.5 391.5
8 Case, Cory Summit County, CO 55 192 196.5 388.5
9 Priestley, David Vail, CO 101 167 212 379
10 Richards, Ross Berthoud Pass, CO 99 189 179.5 368.5
11 Holloway, Tres (Jr.) Steamboat, CO 123 176.5 191.5 368
12 Machus, Justin Tyrol Basin 194 184.5 181 365.5
13 Thomas, Tim Big Mountian, MT 75 182.5 181 363.5
14 Bruno, Shad Breckenridge, CO 49 179 181.5 360.5
15 Mueller, J.T. Breckenridge, CO 163 188 171 359
16 Morello, Ben Crested Butte, CO 124 183.5 174.5 358
17 Kellermyer, Stuart Taos Backcountry, NM 152 176 179.5 355.5
18 Johnson, Josh Snowbird, UT 150 167 179.5 346.5
19 Drulard, Dave Alta, UT 100 161.5 182 343.5
20 Yates, Jeff Copper Mountian, CO" 206 169.5 173 342.5
21 Doutnitt, Scott   166 169 164.5 333.5
22 Kennedy, Jeff Vail, CO 158 160.5 171 331.5
23 Engler, Matt Mt. LaCross 205 163 163.5 326.5
24 Christie, Chris Whistler, BC 90 167 156.5 323.5
25 Weldon, Tyler Summit County, CO 171 155.5 167.5 323
26 Thompson, Mark A-Basin, CO 54 163.5 157.5 321
27 Steele, Mark Telluride, CO 187 166.5 151 317.5
28 Schreckengost, Brett Telluride, CO 186 166.5 148.5 315
29 Brewer, B.J. Alta, UT 47 191 DQ 191
30 Roddey, Michael Snowbird, UT 95 172.5 DNS 172.5
31 O'Neill, Jason Breckenridge, CO 105 172 DQ 172
32 Melamed, Caleb A-Basin, CO 149 163 DNS 163
33 Bradly, Scott   249 155   155
34 Ball, Christian Alta, UT 41 154.5   154.5
34 Tissler Matt Vail, CO 52 154.5   154.5
36 Sethna, Shan Mary Jane, CO 93 153.5   153.5
37 Turnipseed, Eron Breckenridge, CO 50 153   153

 

WOMEN
Place Name Home Ski Area BIB # Day One Day Two TOTAL
1 Holan, Martina Alpine Meadows, CA 253 177 194 371
Ross, Leslie Breckenridge, CO 248 189 DQ 189
2 Clark, Kim A-Basin, CO 242 174.5 189.5 364
3 Fellows, Natasha Steamboat, CO 250 176.5 178.5 355
4 Temple, April Alta,UT 238 159.5 159.5 319
5 Thompson, Jody A-Basin, CO 244 160 157 317
6 Kane, Sara Steamboat, CO 254 160 146 306
7 Clemense, Sarah Beaver Mountian, UT 236 141 150.5 291.5
8 Ross, Leslie Breckenridge, CO 248 189 202 391DQ
9 Dickson, Amy Steamboat, CO 246 146 135 281DQ
10 Ramer, Kristen Winter Park, CO 263 139.5 DNS 139.5DNS
11 Kinney, Allie A-Basin, CO 262 135 135
12 Light, Sarah Copper Mountian, CO 257 130 130
13 Yeary, Allison Crested Butte, CO 232 124.5 124.5
13 Thomas, Micki A-Basin, CO 235 124.5 124.5
15 Downs, Kristen Breckenridge, CO 265 124 124
16 Minter, Melissa 251 120.5 120.5
18 Joseph, Jen Summit County, CO 270 114 114
19 Birge, Catrina A-Basin, CO 233 103.5 103.5
DNS Anknery, Kasey Vail, CO 231 DNS 0

To be listed on this page, send comp results to: terry@descender.com

email descender | about | submissions and credits